historie

Tuto kroniku z roku 1939 jsme získali od bývalého člena oddílu.

Junáci v Mutěnicích působí již od roku 1939, kdy vznikl první Junácký chlapecký oddíl vedený bratrem Jožkou (příjmení bohužel není nikde uvedeno) a v blízkých letech i první Junácký dívčí oddíl vedený sestrou Vlastou Vavřínovou. Doba jejich trvání nám není přesně známa, neboť kronika chlapeckého oddílu čítajícího 87 mužů končí 28. 10. 1945 a kronika dívčího oddílu prozatím nebyla nalezena.

Nádherný obrázek skautky (vůdkyně oddílu) z Junácké kroniky roku 1939.

Od tohoto roku máme pouze malé podklady činnosti oddílů v Mutěnicích. Jedním z podkladů je osobní junácký deník Milana Hradila vedený od 1. 7. do 11. 7. 1946 po dobu junáckého tábora. Další zmínka o činnosti junáků je z Junácké stezky, kterou vlastnil bratr Hájek a je datována k březnu 1947. V neposlední řade je to i sada časopisů Činovník sbíraná v roce 1947.

Vlajka oddílu Lišky.

Bohužel tady junácké prameny končí a objevují se až v roce 1992, kdy zde vznikl dívčí oddíl Lišky, jehož vůdkyní byla sestra Oldřiška Skočíková – Malá Liška.

Ten se postupem času přetransformoval na koedukovaný oddíl, který roku 2007 změnil jméno na Jižní kříž pod vedením Skočíkové Ludmily – Šikulky (dnes Stoklásková), která jej vedla až do roku 2012. Od tohoto roku vedení převzala Martina Hodesová – Chechtanda (dnes Holzerová), která oddíl vedla až do roku 2016. Po neúspěšném roce 2017, kdy oddíl fungoval pod jiným oddílem převzal v srpnu roku 2018 oddíl Sebastian Komínek – Lancelot. Na táboře roku 2022 nastal čas na změnu a oddíl byl svěřen do rukou Šárky Komínkové – Špu.